01- Resme Başlarken

En son güncellendiği tarih: 14 Şub 2019

"Çizgi çizmedik bir gününüz geçmesin" (Picasso)

Resim yapmaya kara verip başladığınızda teknik ve yöntemleri öğrenmek için iyi bir yol göstericiye ihtiyacınız olacaktır. Şayet "Ben yaptım, oldu" diyenlerden biri olmak istemiyorsanız iyi bir hoca veya kaynak başarınızın ilk anahtarı olabilir.

Resim eğitiminin başlangıcında üç önemli yol gösterici vardır.

  1. Sanat Tarihi ve Büyük Ustalar

  2. Doğa

  3. Kendi Eğiliminiz

Sanat tarihi ve doğa kendi eğilimimizi ortaya çıkarmak için önemli kaynaklardır.

1. Sanat Tarihi ve Ustalardan Faydalanmak

Sanat tarihinde bir ressam çıraklık yaptığı ustasını taklit ederek kendi üslubunu oluşturmuştur. Büyük ustaların çalışmaları taklit ederek sanatlarını geliştirmişlerdir. Buna bir çok örnekte rastlayabiliriz.

2. Doğadan Faydalanmak

Çevremizdeki herhangi bir manzaraya, görüntüye veya natürmort kurgulanan şeylere bakarak çalışmak başlangıçta zor gelebilir. Ancak unutmayın ki insan eğilimi doğayı taklit eder. Ancak Teknoloji ilerledikçe (Fotoğraf makinesi) gibi artık taklit etmenin yerini yorumlamak aldı. Doğadan çalışmalar yorumlama yeteneğinizi arttıracağı gibi hayal gücünüzü de geliştirecektir. Doğada her şey olması gibidir, muhteşem bir ahenk ve uyum vardır, doğa öylesine biçim ve renk zenginliğine sahiptir ki, sanat için sonsuz esin kaynağı olmuştur. Bu sebepten doğa en büyük öğretmendir.


3. Kendimizi Keşfetmek

Doğadan ve Ustalardan yararlanarak yapacağımız çalışmalar sayesinde malzemeleri kullanış, tekniğimiz, bakış açımız, ifade tarzımız, sanat eğilimimiz ve kişiliğimiz yavaş yavaş ortaya çıkar. Böylece kendimizi sanat tarihi ve içindeki üslup ve akımlara göre kıyaslayabilir, bazı sanatçılara benzerlik ve yakınlık kırarız. Bütün bunlar ise sanat gelişimimiz için kullanabileceğimiz geniş bir kaynak oluşturur. Ne yaptığını bilmek çalışmalarınız üzerinde bilinç geliştirmek önemli iken sadece keyif için resim yapmakta bir seçimdir. Fakat sanat adına bir şeyler üretmek ve eserlerimizin sanatsal bir değeri olsun istiyor isek çalışmalarımızı sorgulamamız gereklidir.


16 görüntüleme
0

Site Eylemleri

Üye İşlemleri

Hakkımızda

Politika ve Kurallar

Yardımcı Linkler