02- Başlangıç

Konu Seçimi

Resim yapmak için ilk adım konu seçimidir. Gerçekte konu yaratım süreci için bir vesiledir. Sevdiğimiz bir konu ile başlamak her zaman daha kolaydır. Aslında konu seçimi ilk adım olsa da her zaman ilk adımı atmak zordur, ilk adımı attığınızda gerisi gelecektir. Sanat (Resim) tarihini incelediğimizde konular aslına bir kaç başlıkta toplanmıştır. Bunlar ile ilerleyebiliriz.

  1. Günlük Yaşam

  2. Tarihi

  3. Edebi

  4. Mitolojik

  5. Dinsel

İlerlemek için öncelikle hemen hemen her yerde öğretilen alışıla gelmiş başlangıçlar, natürmort sonrasında, model sonrasında peyzaj gibi konular daha doğru olacaktır.


Malzeme Seçmek

Resim yaparken kullanacağımız malzemeyi resim konusuna göre belirlemek ve hazırlamak doğru bir davranış olacaktır. Örneğin konumuzu Natürmort olarak belirleyelim sonrasında hangi teknik ile resmimizi yapacağımıza karar vermemiz gerekecektir, Desen mi? Yağlıboya mı? Suluboya mı?

Her yeni başlayan için Desen resmin temelidir. Boya ile çalışmaya geçmeden önce Deseni kavramalı ve acele etmemelisiniz. Bu örnekte çalışmamız en temel prensipleri ile ele alalım.

İlk olarak malzememiz kağıt ve desen olacaktır, daha sonra kullanacağımız kağıt türüne karar vermemiz gerekecektir, örneğin kadrajımız dikdörtgen mi ? kare mi? yatay mı? dikey mi? bunu belirlememiz gerekir. Genel olarak geleneksel Natürmort ve peyzaj(manzara) gibi konular yatay, figür çalışmaları dikey olarak tercih edilir, yinede bunlar bir kurala bağlı değildir sanatçının seçimine bağlıdır. Bir fotoğraf yada resme bakarak, çalışacağımız zaman malzemelerimiz doğru orantıda olmasında fayda vardır. Bunlar için basit yöntemler vardır.

Kadraj ve Kompozisyon

Kadraja Alama

Kadraj çerçeveleme demektir. Bir konunun kompozisyon ile sınırlarının belirlenmesi. Kadrajda konu geometrik bi yapıda düzenlenerek plastik fikir denilen komposizyon şeması oluşur.


Oran ve Orantı

Kadraja aldığımız konunun kağıt veya tuvalimiz için doğru orantıda büyütmek veya küçültmek, yatay yada dikey olarak yapılandırmak ve istenilen ebatlara sığdırmak için konumuzu malzememize göre oran ve ölçülere taşırız.

Seçilen fotoğraflarda elimizdeki malzemeye uygun boyuta getirmek için konuyu sündürmek yanlış bir hamle olacaktır. Bunun yerine yatay-dikey pozisyonlarına bakılarak uygun bir oranda kadraja alınması doru hareket olacaktır.


Kompozisyon Şeması

Diyogonel hareketler ve bu hareketlerin oluşturduğu geometrik yapılar kompozisyonun temel kurgusunu meydana getirir.

10 görüntüleme
0

Site Eylemleri

Üye İşlemleri

Hakkımızda

Politika ve Kurallar

Yardımcı Linkler